,,Kontrabasista” – Międzynarodowy Dzień Teatru

2017-03-27 

Cały dzień

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy Państwa na znkomity spektakl ,,Kontrabasista”. Jest to monodram w wykonaniu jeleniogórskiego aktora Krzysztofa Rogacewicza. Warto podkreślić, że w roku ubiegłym aktor i spektakl zostali wyróżnieni na Festiwalu Teatralnym United Solo w Nowym Yorku, najbardziej prestiżowym na świecie festiwalu monodramów.

 

KCK ,,Kręgielnia” – 27 marca (poniedziałek) godz. 19.00

Wstęp wolny !!!!

 

 

 

 

 

 

Spektakl „Kontrabasista” jest oparty na słowie, to monodram, ale nie one-man show, dlatego ważny jest osobisty przekaz aktora – pewnie dlatego sięgają po ten tekst mistrzowie słowa : między innymi Jerzy Stuhr i Krzysztof Gosztyła. Dołączył do nich z niewątpliwym sukcesem jeleniogórski aktor – Krzysztof Rogacewicz.
„Kontrabasistą nie można się urodzić. Kontrabasistą zostaje się z przypadku i rozczarowania”, mówi bohater, po czym następuje ponadgodzinny monolog, w którym wylewa z siebie potoki żalu, pretensji, oskarżeń i wyrzutów. A wszystkiemu winien ten wielki instrument, w którego cieniu porusza się bohater – kontrabas. W cieniu tego kontrabasu, wlewając w siebie kolejne szklaneczki alkoholu, podstarzały facet opowiada o swoim nieudanym życiu, w którym nic mu nie wyszło – ani kariera zawodowa, ani miłość, ani finanse.
I Krzysztof Rogacewicz jest w tym monologu niezwykle wiarygodny. Wierzymy mu, kiedy mówi, że nienawidzi tego instrumentu i kiedy przyznaje, pieszczotliwie trącając struny, że przeciwnie. Wierzymy w jego nieśmiałą miłość do sopranistki i współczujemy, kiedy zapija stracone złudzenia, i kiedy, mimo zamroczenia alkoholowego, ma świadomość, że już na zawsze zostanie w tym ciasnym pokoju, że nigdy nie stanie w blasku reflektorów na proscenium, aby zagrać solo …
Kiedy aktor staje sam na sam z publicznością, ( nawet kiedy ma możliwość od czasu do czasu zasłonić się wielkim instrumentem), to jednak musi zbudować wszystkie nastroje i emocje bez pomocy partnerów, mając naprzeciw publiczność – słuchacza i uczestnika zarazem.
Krzysztof Rogacewicz bezbłędnie i precyzyjnie pokazuje wszystkie odcienie stanów emocjonalnych swojego Kontrabasisty – od powagi, poprzez żart, ironię, dowcip – do rozpaczy. Jest wyrazisty i prawdziwy jako wieczny bohater drugiego planu, który nareszcie może wyrzucić z siebie wszystko, co zgromadziło się w nim przez całe nieudane życie …To dzięki aktorstwu Rogacewicza widzimy bohatera prawdziwego we wszystkich odcieniach jego człowieczeństwa.

Urszula Liksztet – krytyk teatralny

Europenian flag