Wernisaż Wystawy Malarstwa i Rzeźby „Les Fleurs du Mal” Magdalena Hoffmann & Jens Lawrenz.

2019-05-17 

19:15-21:00

Wernisaż Wystawy Malarstwa i Rzeźby „Les Fleurs du Mal” Magdaleny Hoffmann i Jensa Lawrenza.
To będzie kolejne wydarzenie, na które serdecznie Państwa zapraszamy. Unikalne malarstwo i rzeźby, asamblaże, które doskonale ze sobą korespondują, wręcz się uzupełniają.
Jak zwykle będą niespodzianki dla publiczności, dlatego naprawdę warto być na wernisażu.

Wystawy w KCK sponsoruje firma Arctic Paper S.A. z Kostrzyna nad Odrą.

 

Les Fleurs du Mal

Intryguje mnie tytuł wystawy Magdaleny Hoffmann i Jensa Lawrenza, pary artystów, których znam od dawna. Zastanawiałem się, czy to nawiązanie do Charles’a Baudelaire’a i jego skandalizującego tomiku poezji z połowy XIX wieku o takim właśnie tytule?  Czy może odniesienie do ,,kwiatów zła” obecnie nam doskwierających? Przekonamy się o tym na wystawie, bo przyznaję, że najnowszych prac Artystów nie widziałem.

Znam doskonale i ogromnie szanuję ich wcześniejszy dorobek. Magdalena, to doskonała malarka, która w oparciu o świetny warsztat z brawurą i kompozycyjnym rozmachem zapisuje na płótnach swoje emocje. Jej malarstwo trudno zdefiniować, ponieważ znakomicie odnajduje to co abstrakcyjne w rzeczywistości i na odwrót, to co rzeczywiste w abstrakcji. Jest to więc połączenie tego, co w Sztuce najważniejsze. Pokazuje nam ulotność chwili, wagę każdego zdarzenia, każdej sytuacji, a jej płótna to osobisty, emocjonalny komentarz do zaistniałej rzeczywistości. Podobnie Jens, choć posługuje się zupełnie inną materią. Swoje rzeźby, asamblaże, obiekty tworzy z zastanych, znalezionych na składowiskach złomu przedmiotów, które w swej historii służyły człowiekowi  w zupełnie inny sposób. Trzeba nie lada wyobraźni i artystycznej czułości, aby zobaczyć, że w połączeniu z innym kawałkiem żelaza czy drewna powstała wyrazista, artystyczna kompozycje, rzeźba. Z jednej strony surowa i ascetyczna w formie, z drugiej zaś pełna liryzmu i kulturowych podtekstów.  Wspólnym mianownikiem dla obojga Artystów jest Wrażliwość. To właśnie ona sprawia, że oglądając wspólne wystawy Magdaleny i Jensa odnosi się wrażenie, że ich prace się uzupełniają, wręcz konwersują ze sobą. To poza wrażliwością zapewne efekt wielu rozmów, dyskusji, wspólnie wysłuchanej muzyki i przeczytanych książek. Spędzają ze sobą dużo czasu i choć tworzą w oddzielnych pracowniach,  widać, że łączy ich coś szczególnego ….

 

Zdzisław Garczarek

Europenian flag