Kostrzyn na Fali 2022 – wielki powrót po dwóch latach przerwy!
3-5 czerwca 2022 r. Dużo się działo. Było bardzo kolorowo i różnorodnie.
Wielkie święto miasta rozpoczęliśmy już w piątkowy poranek. Od godziny 9:00 na Stadionie MOSiR odbyły się międzyszkolne biegi dla dzieci i młodzieży. O godzinie 16:00 w amfiteatrze zaprezentowali się nasi laureaci w ramach Konfrontacji Artystycznych „o Złoty Lizak”. Na perkusji zagrała Marysia Lasocka, na gitarze Anastazja Jandziak – laureatki finału wojewódzkiego w LKA. Zaśpiewały również: Hania Dąbrowska, Idalia Pawłowska, Ania Drohomirecka i Karolina Okaj. Przepiękną recytacją urzekła nas Kalina Kunt, również laureatka finału wojewódzkiego LKA. Na koniec tych prezentacji na deskach amfiteatru zaprezentował się zespół taneczny Quest. Od godziny 16 rozpoczął się trzydniowy Festiwal Smaków Świata, czyli zlot popularnych foodtrucków. Każdy mógł spróbować kuchni z różnych zakątków świata, ale również regionalnych potraw czy trunków. Od piątku dostępna była wystawa „30 lat otwarcia przejść granicznych w Kostrzynie”. A w nowym parku odbyły się animacje z udziałem polskich i niemieckich uczestników. Po godzinie 20 na scenę wkroczył dziarski i elegancki zespół Poparzeni Kawą Trzy, w skład którego wchodzą polscy dziennikarze. Panowie doskonale wiedzą jak zrobić show, porwać publiczność do tańca i dać jej mnóstwo energii.
Sobotę rozpoczęliśmy już o godzinie 8 od zawodów wędkarskich dla dzieci i młodzieży na stawie obok amfiteatru. Od godziny 12 ruszyły foodtrucki, by karmić wszystkich głodnych przechodniów. O 14 zrobiło się bardzo kolorowo, za sprawą Holi Święta Kolorów. Przy dmuchanej scenie, można było tańczyć do muzyki i wyrzucanych w powietrze kolorowych proszków Holi. Efekt tej zabawy możecie zobaczyć na naszych zdjęciach. O godzinie 15 ruszyły m.in.: animacje ze Środowiskowym Domem Samopomocy z Kostrzyna, np. warsztaty z ceramiki, animacje z Biblioteką Miejską, Parkiem Narodowym „Ujście Warty”, stoisko urzędu miasta, strefa sportu WF Zone, przejażdżki łodziami po Warcie, pokazy i zawody w grze w boule, strefa Underground Workout, a także bieg z przeszkodami. Od godziny 16 ruszyła „Mała scena”, na której zaprezentowali się nasi reprezentanci powiatowi z Lubuskich Konfrontacji Artystycznych. Zaśpiewały: Emily Ezekwe, Martyna Woźny, Oliwia Tracz i Amelia Abrasowicz, na saksofonie zagrał Mateusz Kołodnicki, a na gitarze elektrycznej Mateusz Jankowski. Po występach na scenę wkroczyli włodarze z Kostrzyna i z zaprzyjaźnionych miast partnerskich. Burmistrz dr Andrzej Kunt oficjalnie otworzył nowy park przy amfiteatrze, a następnie oficjalnie przekazał dla kostrzyńskiej Ochotniczej Straży Pożarnej nowy wóz bojowy do ratownictwa wodnego, który można było obejrzeć nieopodal sceny. O godz. 17 na scenie wystąpił zespół instrumentalno-wokalny „My Młodzi”. Od 18 ruszyły koncerty w amfiteatrze. Pierwszy wystąpił zespół Goosebumps, który oryginalnymi aranżacjami a capella (bez instrumentów) wykonał znane hity muzyki rozrywkowej. Po godzinie 20 uczestniczyliśmy w długo wyczekiwanym koncercie Ani Dąbrowskiej. Koncert ten sponsorowała Kostrzyńsko - Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, był to prezent dla mieszkańców z okazji 25-lecia istnienia K-SSSE. Na zakończenie wieczoru w tanecznych rytmach wystąpił Endrju, a pod sceną w amfiteatrze rozpoczęły się tańce.
Niedzielę ponownie rozpoczęliśmy od godziny 8, tym razem na stawie odbyły się rodzinne, spławikowe zawody wędkarskie. Od godziny 11 przy nowych stołach do gier planszowych w parku, odbył się turniej warcabowy i szachowy. Na nowym skateparku również odbyły się pokazy i zawody. Od godziny 12 ponownie mogliśmy smakować różnych dań z kraju i ze świata. Do sobotnich stoiskwarsztatów i pokazów dołączyły stoiska Domu Praktyk Twórczych, Straży Granicznej i Policji. Od 15 trwały również animacje dla najmłodszych. Na scenie plenerowej wystąpili w duecie: Marina Shanovska (fortepian) i Dawid Marciniak (śpiew i gitara elektryczna). W 7 kompozycjach nawiązywali do aktualnych wydarzeń ze świata, a na koniec, wraz z publicznością zagrali i zaśpiewali utwór „Podaj Rękę Ukrainie”. O godzinie 16 wjechała dosłownie Orkiestra Na Dużym Rowerze, która resztę koncertu grała również na scenie. W bardzo skocznych utworach słychać było styl kapeli podwórkowej, co bardzo podobało się zebranej publiczności, która chętnie pod sceną tańczyła. Godzinę później w amfiteatrze wystąpiła w dużym składzie Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w utworach znanych z popkultury czy muzyki filmowej. Od 18 swój jubileusz 20-lecia mógł świętować zespół taneczny Roll Dance (jubileusz przypadał w 2020, lecz z wiadomych względów został przeniesiony). Całą imprezę zakończył koncert zespołu Drzewiczanie, który premierowo oprócz grania i śpiewania, również zatańczył na scenie.
Część środków na organizację imprezy pochodzi ze źródeł Funduszu Małych Projektów w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA dla Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia - Polska 2014-2020 w ramach EWT.
Sponsorami wydarzeń artystycznych są:
- Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
- ICT Poland
- Miejskie Zakłady Komunalne
Dziękujemy również wszystkim którzy aktywnie włączyli się w organizację tej imprezy, tj.: Miastu Kostrzyn nad Odrą, Bibliotece Miejskiej w Kostrzynie nad Odrą, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, WF Kostrzyn, wszystkim wystawcom, instytucjom, którzy prezentowali swoje stoiska.